INFORMARE FERMIERI

COMUNA GĂLĂUŢAŞ, anunţă publicul interesant cu privire la faptul că Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale  a elaborat şi actualizat documentele informative de ghidare aplicabile în anul 2021 pentru Măsurile de mediu şi climă. Acestea facilitează acordarea unor plăţi anuale, pe hectar de suprafaţă agricolă, pentru compensarea costurilor suplimentare şi a pierderilor de venit suportate de fermieri.

Implementarea acestor măsuri de dezvoltare în România este asigurată prin intermediul Măsurii 10 – Agro-mediu şi climă, Măsurii 11 – Agricultură ecologică şi a Măsurii 13 – Plăţi pentru zone care se confruntă cu constrângeri naturale. Materialele informative referitoare la măsurile de mediu şi climă aferente anului 2021 sunt publicate pe următoarele adrese web:

1. https://www.madr.ro/pndr-2014-2020/implementare-pndr-2014-2020/masuri-de-mediu-si-clima/masuri-de-mediu-si-clima-2021.html

1. https://portal.afir.info/informatii_generale_pndr_investitii_prin_pndr_ masuri_de_mediu_si_clima

Anunt important

MODERNIZARE DRUM ȘI AMENAJARE PARCĂRI, DC75-CĂMINUL CU PROGRAM PRELUNGIT PRICHINDEL ÎN COMUNA GĂLĂUȚAȘ, JUDEȚUL HARGHITA

MODERNIZAREA STAȚIEI DE EPURARE A LOCALITĂȚII GĂLĂUȚAȘ

Recomandari pentru fermierii din sectorul vegetal

ANUNT COLECTIV

În temeiul art.47 alin.(5) lit. b) și ale alin. (6) și (7) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de Procedură Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, comunicăm că au fost emise acte administrative fiscale pentru următorii contribuabili

Precizări privind aplicabilitatea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.29/2020

Precizări privind aplicabilitatea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.29/2020 privind unele măsuri economice şi fiscal-bugetare de către autoritățile administrației publice locale:

1. Prevederile art. V din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 29/2020 privind unele măsuri economice şi fiscal-bugetare, vizează prorogarea: în anul 2020, primul termen de plată pentru impozitele pe clădiri, terenuri și mijloacele de transport de la 31 martie la 30 iunie.
  2. Precizăm faptul că și termenul pentru depunerea Raportului de evaluare este prorogat la primul termen de plată, adică 30 iunie 2020.
  3. VII din O.U.G. nr. 29/2020, vizează exclusiv dobânzile şi penalităţile de întârziere, care conform Codului de procedură fiscală se aplică doar pentru impozitele și taxele datorate bugetului de stat.

Pentru neplata la termen a impozitelor și taxelor locale se datorează un alt tip de accesorii, și anume majorări de întârziere.

În concluzie, prevederile art. VII alin. (1) și (2) din O.U.G. nr. 29/2020, nu se aplică impozitelor și taxelor locale.

1. Art. VII alin. (3) și (4) se aplică impozitelor și taxelor locale în sensul că nu încep sau se suspendă executările silite prin poprire pe perioada stării de urgență și pe încă 30 de zile de la încetare, cu excepția titlurilor executorii stabilite prin hotărâre a instanței, rămasă definitivă ce a vizat și realizarea de infracțiuni.

Compartiment Taxe și Impozite Locale

COMUNA GĂLĂUȚAȘ