Stiri

ANUNȚ MĂSURĂTORI CADASTRU

Citeste.

Anunț public autorizație de mediu

Comuna Gălăuțaș,cu sediul în Comuna Gălăuțaș ,Sat Gălăuțaș, NR.1,Județul Harghita,anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de autorizație de mediu în scopul desfășurării activității”SISTEM DE CANALIZARE MENAJERĂ ÎN COMUNA GĂLĂUȚAȘ”pe amplasamentul din localitatea  Gălăuțaș.Observații sau reclamații se pot depune la sediul APM Miercurea Ciuc,Strada Marton Aron 43,Miercurea Ciuc de luni până joi,între orele 8:30-16;00

Anunt important

Comuna Gălăuțaș,cu sediul in comuna Gălăuțaș,Sat Gălăuțaș,nr.1,județul Harghita,cui 4367981,anunță închirierea prin procedura de licitație publică deschisă a unei suprafețe de teren de 400 mp din proprietatea publică a com. Gălăuțaș,situat în cadrul UAT Bilbor,jud.Harghita ,UP VI GĂLĂUȚAȘ,pe o durată de 5 ani, pentru explorarea zăcămintelor minerale (apă minerală naturală)

Informații privind caietul de sarcini:

Caietul de sarcini poate fi procurat de la sediul Primariei comunei Gălăuțaș,Sat Gălăuțaș ,nr.1,județul Harghita .

BIROU VICEPRIMAR ,tel 0266-345604

Anunt important

Anunt

Comuna Gălăuțaș,cu sediul in comuna Gălăuțaș,Sat Gălăuțaș,nr.1,județul Harghita,cod 4367981,anunță închirierea prin procedura de licitație a imobilul-clădire Grajd comunal mare în suprafață construită de 238 mp ,suprafață utilă de 212,41 mp și teren aferent în suprafață de 1026 mp,(din care 238 mp construit și 788 mp liber)care aparțin domeniului privat  al comunei Gălăuțaș situat în Comuna Gălăuțaș,Sat Gălăuțaș,la locul numit ”Stațiunea de montă”,pentru creșterea animalelor specia bovină :

1.Informații generale privind locatorul:

Obiectul închirierii il constituie Grajd comunal mare în suprafață construită de 238 mp ,suprafață utilă de 212,41 mp și teren aferent în suprafață de 1026 mp.

Licitația publică prin strigare va avea loc la data 26.07.2019 ora 11:00 ,înscrierea la licitație se va face până la data de 25.07.2019 ora 12:00.

1. Informații privind caietul de sarcini:

Compartiment agricol,tel 0266-345604

În caz de neadjudecare se va organiza o noua licitație in data de 02.08.2019 ora 10:00 ,înscrierea la a doua licitație se va face până la data de 01.08.2019 ora 12:00 .

Anunt despagubiri

În vederea  obținerii despăgubirilor  pentru pagubele făcute de animalele sălbatice

Primul lucru pe care trebuie să îl faceți este să depuneți o sesizare  scrisă la primăria localităţii pe teritoriul căreia s-a produs paguba. Termenul de depunere a sesizării este de 24 de ore de la data la care s-a descoperit paguba.

Până la convocarea comisiei, păgubiții trebuie să colecteze materialele doveditoare, care pot fi:

– fotografii,

– înregistrări video,

– declarații ale martorilor,

– act necropsie animal de la medicul veterinar

– precum și alte asemenea probe

Primăria va anunța autoritățile relevante, Agenția de Protecție a Mediului de pe raza județului dvs. și Inspectoratului Teritorial de Regim Silvic și de Vânătoare, ce vor desemna câte un reprezentant să facă parte din comisia de constatare și de evaluare a pagubelor.

Convocarea comisiei se realizează în termen de 24 de ore de la data înregistrării cererii persoanei păgubite, iar comisia se întruneşte în termen de 48 de ore de la data convocării.

Constatarea pagubelor se realizează în prezenţa persoanei păgubite sau a unui reprezentant legal al acesteia și la acțiune pot participa și reprezentanţi ai gestionarului faunei de interes cinegetic din cuprinsul fondului cinegetic şi ai structurii de administrare a ariei protejate neincluse în fonduri cinegetice sau în care vânătoarea nu este admisă, după cum paguba a fost produsă în fondul cinegetic sau în aria protejată.

După evaluare se întocmeşte raportul şi dosarul se va înainta spre examinare Inspectoratului Teritorial de Regim Silvic şi Vânătoare, care îl va trimite Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor pentru aprobare. După ce este aprobat, va putea fi făcută plata către păgubit.

Comments are closed.